Belka
Sobota, 27 Kwietnia 2024   imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Konkurs na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego

Data publikacji: 2017-11-21, Data modyfikacji: 2017-11-21
A A AWydrukDrukuj  
 
Konkurs na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego

Fundacja WWF, pod patronatem Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, rozpoczęła kolejną edycję konkursu na Rolnika Roku Regionu Morza Bałtyckiego. Można wygrać 10 tys. euro!

Nagroda jest przyznawana rolnikom stosującym praktyki przyjazne środowisku Morza Bałtyckiego, w szczególności ograniczające odpływ biogenów (związków azotu i fosforu) do wód.

Eutrofizacja, czyli przeżyźnienie wód, jest największym problemem środowiskowym Morza Bałtyckiego. Często obwinia się za to rolników, jako że ich działalność powoduje blisko połowę dopływu azotu i fosforu do morza. Duża ilość azotu i fosforu w wodzie powoduje zakwit glonów i sinic i prowadzi do powstawania obszarów o ograniczonej ilości tlenu w wodzie a nawet martwych stref, w których zamiera wszelkie życie.

Sektor rolnictwa może jednak znacznie ograniczyć ilość zanieczyszczeń emitowanych do wód.  Jak pokazuje konkurs na Rolnika Roku, wiele gospodarstw podejmuje aktywne działania w celu zniwelowania tej emisji i zmierza w kierunku bardziej zrównoważonego rolnictwa.

Celem konkursu jest podniesienie świadomości w zakresie stosowania dobrych praktyk rolniczych, zgodnych z zasadami zrównoważonego rolnictwa, w gospodarstwach rolnych w zlewisku Bałtyku. Konkurs ma również za zadanie promować współpracę w regionie w celu rozpowszechnienia stosowania dobrych praktyk w sektorze rolnym.

"Ta nagroda pokazuje, że istnieją przykłady rolników, którzy podejmują dodatkowe kroki, aby wykraczać poza zwykłe działania i realizować swoją pracę w sposób przyjazny środowisku morskiemu. Odpowiedzialność za zrównoważone rolnictwo nie leży jednak tylko po stronie rolników, ale również po stronie polityków, konsumentów i każdego z nas” - mówi Markus Eerola z Finlandii, zwycięzca konkursu w 2015 roku.

WWF zaprasza do udziału w konkursie rolników indywidualnych, gospodarstwa rodzinne i przedsiębiorstwa rolne, prowadzące zarówno produkcję konwencjonalną, jak i ekologiczną. Zwycięzcy I etapu, ogólnokrajowego, otrzymają nagrody w wysokości: 1000 euro (I miejsce), 500 euro (II miejsce), 300 euro (III miejsce). Zwycięzca II etapu, całego regionu bałtyckiego, otrzyma nagrodę  w wysokości 10 000 euro.

Nagroda została ufundowana w 2009 roku przez WWF - Program na rzecz rozwoju ekoregionu Morza Bałtyckiego. WWF realizuje działania na rzecz ograniczenia spływu związków azotu i fosforu do wód i eutrofizacji Morza Bałtyckiego, ze szczególnym uwzględnieniem promocji praktyk rolniczych przyjaznych środowisku morskiemu.

 

Przyjmowanie zgłoszeń do konkursu trwa do marca 2018 roku.

WWF Polska, Źródło artykułu: infowire.pl, Autor zdjęć: WWF Polska
 
Komentarze
Rolnik   2019-04-21 13:59:01
I kto wygrał, jakie gospodarstwo rolne?
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
ostródzki

Powiat ostródzki - siedzibą jest Ostróda. Znajduje się w części zachodniej województwa warmińsko-mazurskiego. Powiat powstał po reformie administracyjnej w 1999 roku. Sąsiaduje z 6 innymi powiatami: lidzbarskim, olsztyńskim, nidzickim, działdowskim, iławskim i sztumskim. Zaliczają się do niego następujące gminy: Miłomłyn, Morąg, Miłakowo, Dąbrówno, Grunwald, Łukta, Małdyty, Ostróda.

Na terenie gminy Grunwald znajduje się pole słynnej bitwy z Krzyżakami, która miała miejsce w 1410 roku. Życie mieszkańcom i turystą umilają widoki widoczne z rejsu po Kanale Ostróda-Elbląg. Urządzenia hydrotechniczne stanowią wyjątkowy zabytek nie tylko w skali Polski, ale i świata. Rzeźbę terenu ziem wchodzących w skład powiatu ukształtowały lodowce sprzed ponad 20 tys. lat.

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola