Belka
Wtorek, 19 Marca 2024   imieniny: Bogdan, Marek
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Pod Grunwaldem rozpoczęły się międzynarodowe badania archeologiczne

Data publikacji: 2017-09-11, Data modyfikacji: 2017-09-11
A A AWydrukDrukuj  
 
Pod Grunwaldem rozpoczęły się międzynarodowe badania archeologiczne
W sobotę pod Grunwaldem (Warmińsko-Mazurskie) rozpoczęły się międzynarodowe badania archeologiczne, w których weźmie udział kilkudziesięciu naukowców i detektorystów. Przez ponad tydzień będą prowadzić poszukiwania, mające pomóc w dokładnym zlokalizowaniu miejsca bitwy z 1410 r.

Zdaniem dyrektora Muzeum Bitwy pod Grunwaldem dr. Szymona Dreja, organizowane czwarty rok z rzędu interdyscyplinarne badania są największym w Polsce przedsięwzięciem z udziałem archeologów i poszukiwaczy-amatorów.

Międzynarodowe badania odbywać się będą w dniach 9-16 września na terenach położonych na południe i zachód od kaplicy pobitewnej. Wezmą w nich udział detektoryści z Polski, Danii, Norwegii i Wielkiej Brytanii.

Według dyr. Dreja jest to sprawdzony i bardzo doświadczony zespół badaczy. "Przeprowadzone dotychczas badania, dzięki swoim wynikom, zostały bardzo pozytywnie ocenione w środowisku naukowym. Liczymy, że tegoroczne przyniosą równie ciekawe rezultaty" - powiedział.

W poprzednich sezonach badawczych poszukiwacze wyposażeni w wykrywacze metalu odnaleźli ponad 750 zabytkowych przedmiotów, w tym liczne groty strzał i bełty kusz, fragmenty uzbrojenia, ostrogi, okucia średniowiecznych pasów i monety. Za sensację archeologiczną w skali kraju uznano odkrycie przed rokiem dwóch krzyżackich zapon z inskrypcją "Ave Maria", służących do spinania płaszczy. Najciekawsze znalezione artefakty można oglądać w gablotach grunwaldzkiego muzeum.

Badania mają wyjaśnić, gdzie dokładnie rozegrała się słynna bitwa, w której 15 lipca 1410 r. wojska polsko-litewskie pokonały zakon krzyżacki. Naukowcy chcą zweryfikować hipotezy, że rzeczywistym miejscem głównego starcia był obszar na wschód i południe od wsi Grunwald, a nie - jak przyjmowano dotychczas w polskiej historiografii - na wschód i południe od Stębarku.

Według muzealników już wyniki dotychczasowych prac pokazały, że bitwa toczyła się na większym niż zakładano i rozproszonym obszarze. Potwierdziły też lokalizację dawnego obozu krzyżackiego, który znajdował się w miejscu, gdzie potem na polecenie mistrza Henryka von Plauena wzniesiono kaplicę pobitewną, konsekrowaną w 1413 r.

Uczestnicy corocznych poszukiwań pod Grunwaldem mają nadzieję, że kiedyś uda się wyjaśnić również inne tajemnice jednej z największych bitew średniowiecznej Europy. Liczą choćby na odkrycie śladu zbiorowych grobów poległych rycerzy, co byłoby naukową sensacją na skalę światową.

Szacuje się, że w bitwie zginęło co najmniej 8-10 tys. ludzi. Dotychczas jedyne miejsca pochówków odnaleziono wewnątrz i w pobliżu ruin kaplicy pobitewnej. Podczas prac archeologicznych w latach 60. i 80. ub. wieku natrafiono tam na kości zaledwie ok. 200 osób. W większości były to prawdopodobnie tzw. wtórne pochówki, tzn. szczątki zostały przeniesione z innych miejsc.

Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl/

Autor: Marcin Boguszewski Edytor: Paweł Tomczyk(PAP)
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
ostródzki

Powiat ostródzki - siedzibą jest Ostróda. Znajduje się w części zachodniej województwa warmińsko-mazurskiego. Powiat powstał po reformie administracyjnej w 1999 roku. Sąsiaduje z 6 innymi powiatami: lidzbarskim, olsztyńskim, nidzickim, działdowskim, iławskim i sztumskim. Zaliczają się do niego następujące gminy: Miłomłyn, Morąg, Miłakowo, Dąbrówno, Grunwald, Łukta, Małdyty, Ostróda.

Na terenie gminy Grunwald znajduje się pole słynnej bitwy z Krzyżakami, która miała miejsce w 1410 roku. Życie mieszkańcom i turystą umilają widoki widoczne z rejsu po Kanale Ostróda-Elbląg. Urządzenia hydrotechniczne stanowią wyjątkowy zabytek nie tylko w skali Polski, ale i świata. Rzeźbę terenu ziem wchodzących w skład powiatu ukształtowały lodowce sprzed ponad 20 tys. lat.

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola